Klasická rozprávka o veselom a prešibanom kocúrovi bola príjemným začiatkom utorňajšieho dopoludnia. Rozprávky zahrali všetkým deťom základnej aj materskej školy bábkoherci z Divadla Lienka. Po predstavení si mohli krásne marionety pohladkať aj chytiť.
Biela pastelka
Všetci žiaci aj zamestnanci školy sa zapojili do celonárodnej zbierky Biela pastelka. Hliadka, ktorá bola zložená z dvoch štvrtákov spolu s pánom Rabčanom prešla aj obci, aby oslovila a zapojila do zbierky čo najviac ľudí. Ďakujeme za pomoc a veríme, že aj svojou malou troškou sme pomohli dobrej veci.
Začiatok školského roka 2017/2018
Či sa nám to páči, alebo nie, opäť sa začalo učenie. Od dnešného dňa je školský rok 2017/2018 v plnom prúde. Začali sme ho sv. omšou, po ktorej sme mali spoločné uvítanie v škole a nechýbali ani prvé triedne stretnutia. Najväčšia zmena čaká našich prvákov, ktorí sa stali školákmi a čakajú na nich školské povinnosti. Všetkým žiakom aj zamestnancom školy želám pevné zdravia, veľa tvorivých síl a odhodlania do práce.
Čimnoviny
V záložke Školský časopis pribudlo najnovšie číslo Čimnovín.
Dni biodiverzity
“Dni biodiverzity 2017″ je pravidelná ekovýchovná súťaž pre deti, ktorej súčasťou je aj špeciálna súťažná úloha (krátke ekovideo). Posledná úloha s názvom Nevzdávaj to bola pre malých aj veľkých stromákov rovnaká – natočiť krátke video o tom, ako znížiť svoju ekologickú stopu. Za natočenie videa patrí veľká vďaka dobrovoľníčke Terezke Števuliakovej a Benjamínovi Števuliakovi. Siedmy ročník súťaže sa zameriaval na naše dravce, ktoré sú nezastupiteľným článkom prírody. Lovom myší, hlodavcov, ale aj chorých a prestarnutých živočíchov pomáhajú udržiavať biologickú rovnováhu a nepriamo tým ochraňujú aj nás – ľudí (nešíria sa choroby z chorých zvierat, úroda nie je zničená premnoženými hlodavcami…). Za šikovnosť a kreativitu pri riešení jednotlivých úloh získal klub Čimhová 2. miesto. Gratulujeme! Žiaci 3.A sa aktívne zapájali do projektu STROM ŽIVOTA. Aj v úlohách „Dni Biodiverzity“ a“ Nevzdávaj to!“ sa im darilo a získali 2. miesto. Vyhrali pekné ceny.
Mobilné planetárium
Hviezdy, planéty a všetko vesmírne je pre nás veľkou záhadou, ktorú sa nám snažil priblížiť lektor mobilného planetária. Deti od najmenších škôlkarov až po štvrtákov si v kupole pozreli videoprojekcie venované našej Zemi, Slnku a ďalším planétam, pozorovali hviezdy na nebi aj štart kozmickej lode. Videli ukážky práce kozmonautov.
Atletický štvorboj, okresné kolo
Slnečné počasie a dobrá nálada sa niesli celým dopoludním počas 14. ročníka atletického štvorboja, ktorý každoročne organizujeme v našej škole. V úvode podujatia privítali všetkých prítomných svojim príhovorom pani starostka a pani riaditeľka, potom si už najlepší športovci zo žiakov 1. stupňa v okrese Tvrdošín odmerali svoje sily v štyroch disciplínach - beh na 50m, beh na 150 a 300m, hod do diaľky a skok do diaľky z miesta. V závere podujatia boli všetky disciplíny a kategórie vyhodnotené a odmenené diplomami, medailami aj drobnými cenami.
Putovná sova
Družstvo štvrtákov, Jakub Garbiar, Cynthia Dudová a Patrik Maniak, nás reprezentovalo na13. ročníku vedomostnej súťaže Putovná sova, ktorej usporiadateľmi sú Štátne lesy TANAP-u. Svoje prírodovedné vedomosti museli ukázať vo vedomostnej časti a potom sa prezentovali ústne. Počas školského roka ich pripravoval na súťaž lesný pedagóg B. Gazda a p. uč. B. Gočalová.
Školský výlet
Piatkový výlet bol veľmi vydarený. Nielenže počasie bolo ukážkové, ale aj tvorivé dielne v skanzene a prehliadka Brestovskej jaskyne bola pre všetkých veľkým zážitkom. Pri prehliadke jaskyne s ochrannými prilbami a čelovkami na hlave musel nejeden zo žiakov pozbierať všetku odvahu, aby prekonal prirodzený strach z nepoznaného, ale všetci veľmi statočne tmavými zákutiami krásnej a tajomnej jaskyne odvážne prešli. V skanzene deti prechádzali rôznymi tvorivými dielňami, vyskúšali si prácu s drôtom, maľovali na sklo, sedeli v starej škole, kde sa učili tak, ako deti pred sto rokmi, pracovali s hlinou, vyrábali sviečky a videli i skúsili si toho ešte oveľa viac. Na záver nám dobre padlo malé zmrzlinové občerstvenie.
MDD
Oslava MDD sa niesla v znamení športu. Zorganizovali sme si Prvé školské olympijské hry. Otvorili sme ich pri olympijskej vlajke a olympijskom ohni v sprievode olympijskej hymny. Nechýbali ani sľuby športovcov a rozhodcov. Športové disciplíny boli netradičné a zábavné. Deti skákali vo vreci, vo dvojiciach súťažili so zviazanými nohami, prekonávali prekážky, behali s loptou aj skákali do diaľky. Okrem toho súťažili na kolobežkách, či v štafetovom behu. Aj keď počasie nebolo ideálne a športovali sme prevažne v budove, neovplyvnilo to dobrú športovú atmosféru. Popoludní už všetkých čakal na školskom dvore výborný guláš, ktorý pripravili tety kuchárky a niektoré mamičky z rady rodičov. Všetkým ďakujeme.
Čítajme si
Čo je projekt ČÍTAJME SI?
Projekt vznikol pred desiatimi rokmi s cieľom pritiahnuť k čítaniu viac detí a zároveň poukázať na význam literatúry pre detského čitateľa. Realizuje sa 6-hodinovým čitateľským maratónom, do ktorého sú zapojené deti z viacerých miest Slovenska. Krstnou mamou projektu je pani Oľga Feldeková. Aj tento rok sa naša škola v spolupráci s obecnou k nižnicou do projektu zapojila, čitateľské aktivity podporujeme už veľmi dlho, pretože nám na čitateľských schopnostiach našich žiakov veľmi záleží.
Rozprávkový svet na Oravskom hrade
Premena Oravského hradu na svet rozprávok bola vskutku očarujúca. Presvedčili sa o tom žiaci školy aj predškoláci z materskej školy, keď v pondelok pomáhali Polepetkovi rozlúsknuť rozprávkové úlohy, aby mu dal kráľ princeznú za ženu. Ukážky z rozprávok O troch prasiatkach, O hlúpej žene, či kocúrovi v čižmách boli veľmi pôsobivé a prostredie hradu im dodávalo skutočnú rozprávkovú atmosféru. deti všetky rozprávkové úlohy rorlúštili a Polepetkovi pomohli. Všetci sme si domov doniesli pekný rozprávkový zážitok. Krásne počasie a cesta vlakom po našej malebnej Orave boli ďalším bonusom pekného dňa.
Návšteva pamätnej izby
Počas štvrtkového vyučovania navštívili školáci aj predškoláci so svojimi učiteľkami pamätnú izbu v Liesku, ktorá ponúka pohľad do života v minulom storočí . Expozícia je plná predmetov a spomienok, ktoré súvisia s bežným životom človeka nielen v Liesku, ale na oravskom vidieku. Deti zaujali predmety, ktoré súviseli s prípravou jedla, prácou na poli, doma, ale najmä hračky, ktoré boli veľmi jednoduché. Sprievodné slovo nám ponúkla p.učiteľka Rajmanová, za čo jej veľmi pekne ďakujeme.
Týždeň pre Zem
Týždeň pre Zem je jednou z pravidelných ekovýchovných súťaží pre deti. Kluby si mohli vybrať úlohy z dvoch úrovní náročnosti. Do súťaže sa zapojilo 10 Klubov, ktoré zaslali množstvo zaujímavých materiálov. Víťazi získavajú atraktívne ceny.
1. miesto Klub Ekomoment z Fričoviec
2. miesto Klub Čimhová z Čimhovej
3. miesto Klub Kyjovčík z Kyjova Z krásneho 2. miesta sa tešíme a nášmu Klubu blahoželáme k ďalšiemu úspechu.
Spevácke súťaže
V minulom týždni sa konali okresné spevácke súťaže. V utorok 16. mája bol Matičný sláviček v kinosále v Trstenej . Naše žiačky Sára Fukasová zo 4. A a Ema Vargová z 3. A získali, každá vo svojej kategórii, 3. miesto a Karolína Šálková zo 4. A získala cenu poroty. Vo štvrtok 18. mája sa v Nižnej konalo okresné kolo celoslovenskej speváckej súťaže Slávik Slovenska a Karolína Šálková, 4.A sa umiestnila na krásnom treťom mieste. Všetkým oceneným gratulujeme a prajeme ešte veľa speváckych úspechov.
Sokoliari
Sokoliari Falconarii z Považskej Bystrice nám spríjemnili piatkové dopoludnie. Deti sa mohli dotknúť takých dravcov, ako je výr skalný, myšiak, sokoly a orol. Obdivovali sme ich krásu a majestátnosť, veľa sme sa o nich dozvedeli a nakoniec sme sa s najväčším z nich, s krížencom orla kráľovského aj odfotili.
Týždeň pre Zem
Deň Zeme bol len začiatkom aktivít, ktoré plnili tretiaci v rámci Týždňa pre Zem, ktorý každoročne vyhlasuje Strom života. Témou celého týždňa bol zodpovedný turizmus.Zodpovedný turizmus sa snaží znížiť negatívny sociálny, ekonomický a environmentálny dopad a ponúka väčšie ekonomické výhody pre miestnych ľudí. Zodpovedný turizmus dbá na udržiavanie prírodného a kultúrneho dedičstva a podporuje aj pochopenie a rešpektovanie miestnych ľudí a ich kultúry. Plniť aktivity pomáhala aj dobrovoľníčka Terezka Števuliaková. Výsledky svojho snaženia odprezentovali tretiaci s pani učiteľkou a s Terezkou pred celou školou v piatok. V galérii si pozrite zaujímavé video, ktorým pozývajú turistov do obce Čimhová.
Slávik Slovenska - školské kolo
Najlepší speváci z našej školy si dnes porovnali svoje spevácke schopnosti v školskom kole speváckej súťaže Slávik Slovenska. Ľudové piesne so sprievodom nástroja aj bez sprievodu spievali s veľkým nasadením a oduševnením všetci speváci. Porota po ich vystúpeniach rozhodovala a rozhodla takto: 1. kategória - 1. miesto: Ema Vargová, 2. miesto: Paula Mária Kubinčáková, 3. miesto: Laura Dudová
2 kategória - 1. miesto: Karolína Šálková, 2. miesto: Sára Fukasová, 3. miesto: Miriam Pastorová
Výherkyne oboch kategórií nás budú reprezentovať v okresnom kole súťaže.
Zápis do 1. ročníka
Budúci prváci sa boli v našej škole zapísať všetci spoločne. Zápis sa niesol v rozprávkovom duchu a podieľali sa na ňom všetci pedagógovia školy, pod taktovkou p. uč. Gočalovej. Predškoláci boli veľmi usilovní a zadané úlohy riešili zodpovedne. Na záver sa potešili drobným odmenám. Všetkých zapísaných predškolákov privítame v škole v septembri 2017.