• Bubnovačka

• DETI TICHO PRED NÁSILÍM NEOCHRÁNI!

S násilím sa môžeme vysporiadať len tak, že ho nebudeme bagatelizovať, prehliadať a vnímať ako niečo, čo sa nás predsa netýka. Práve preto od roku 2014 vždy v novembri sa organizuje celoslovenská Bubnovačka – „Aby bolo deti lepšie počuť!“. Podujatie, ktoré má symbolicky upozorniť na dôležitosť ochrany detí pred násilím a podporiť v spoločnosti tému včasnej prevencie.

Myšlienka podujatia „Aby bolo deti lepšie počuť“ zaznie Slovenskom a Českom už v 9. ročníku 18. novembra 2022, v čase 10:00 – 11:00, aby sme pripomenuli, že Hlas detí je dôležitý! Patronát nad podujatím prevzala prezidentka SR Zuzana Čaputová a Klára Laurenčíková, splnomocnenkyňa vlády Českej republiky pre ľudské práva.

Počas minulých rokov sa do podujatia zapojilo viac ako 132 000 detí a dospelých.

Deviaty ročník Bubnovačky sme si ani my v škole opäť nenechali ujsť a z celej sily sme si všetci spolu zaspievali aj zabubnovali so všetkým, čo si deti doniesli,m alebo len tak našli vo svojom okolí.

• Maxík

• Už druhý školský rok pracujú žiaci 4.A s časopisom Maxík. Celý si ho prečítajú a splnia zadané úlohy. V septembrovom čísle boli úspešní v redakčnej súťaži "MLADÝ PRAUNIK" a získali peknú knihu aj diplomy.

• Záložka do knihy spája školy

• Cieľom česko-slovenského projektu je nadviazanie kontaktov medzi českými a slovenskými základnými školami  a podpora čítania prostredníctvom výmeny záložiek do kníh. Žiaci zo Slovenskej republiky vytvoria záložku do knihy, na ktorej ľubovoľnou technikou stvárnia tému česko-slovenského projektu Môj literárny príbeh čaká na Tvoje prečítanie,a vymenia si ju so žiakmi z  pridelenej partnerskej školy z Českej republiky. Výmenu záložiek môžu školy využiť k nadviazaniu spolupráce, kontaktov alebo na poznávanie jazyka, literatúry, histórie, kultúry, regionálnych zvykov či života žiakov v Českej republike a zároveň aj ako prierezovú tému do Školského vzdelávacieho programu alebo ako súčasť školského projektu. Našou partnerskou školou bola v 13. ročníku Základní a materská škola Ústí. Spolupracovalo sa nám výborne. Naši žiaci dostali od žiakov z partnerskej školy pekné záložky aj knihy a časopisy o ich kraji. My sme našim kamarátom z Ústi tiež poslali záložky, ukaážky našich školských časopisov aj peknú knižku od Márie Ďuríčkovej -Danka a Janka. Navzájom sme si vymenili listy, v ktorých sa deti pozdravili a niečo o svojich školách napísali. Koordinátorkami projektu boli Mgr. Rychnovská a Mgr. Dreveňáková.

• Súťažíme v jazykoch s WocaBee

• Naša škola sa v druhej polovici októbra zapojila do štvrtého ročníka inovatívnej súťaže pre školy Jazykový WocaBee šampionát. Súťaž prebieha pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a súťaží sa online v aplikácii na učenie slovíčok s názvom WocaBee.

Žiaci sa v aplikácii učia novú slovnú zásobu vrátane výslovnosti moderným a veľmi efektívnym spôsobom.V súťaži sa hodnotí usilovnosť žiakov v učení cudzích jazykov, meraná počtom bodov získaných za precvičovanie slovíčok.Čím viac žiaci precvičujú, tým viac bodov (za správne odpovede) získajú a viac sa aj naučia. Každá trieda súťaží ako tím, takže v jazykoch sa zlepšujú skutočne všetci žiaci.

Žiaci aktuálne súťažia v okresnom kole šampionátu, v ktorom môžu získať zaujímavé ceny a pre našu školu až 2 x 2000 EUR na modernizáciu vyučovania.Všetky informácie o súťaži, ako aj jej priebežné výsledky sú k dispozícii na www.wocabee.app/sutaz

Tou najdôležitejšou výhrou však bude zlepšenie jazykových vedomostí našich žiakov a ich motivácia k učeniu jazykov, ktoré sú v dnešnej dobe mimoriadne dôležité. Sme veľmi radi, že aj na našej škole učíme cudzie jazyky inovatívnym spôsobom, ktorý prináša žiakom skutočné výsledky!Držíme im v súťaži palce!